CANNONSBURG Boyd County cross country takes the approach that to be the best, you need to run with the best.

Hence the return of West Virginia powerhouse Cabell Midland at Saturday’s Boyd County/Giovanni’s Pizza Invitational.

The Knights conquered by sweeping the team and individual championships on a Boyd County course with some new twists.

Boyd County’s boys, ranked No. 1 in Class 2A based on times, made a strong showing behind Elijah Miller and Isaiah Caperton to take second place in the boys division.

“Great competition,” said Miller, who finished third behind Midland’s Stevie Ball and Cooper Gibson. “You always know they are going to be good.”  

Former Marshall University runner Chris Parsons has guided the Cabell Midland program since the school opened its doors in 1994. The Knights continue to set the standard in the Tri-State area. They’ve also hosted the West Virginia state meet the last dozen years.

Midland’s boys team owns six state titles and the Lady Knights are always a contender, including two runner-up finishes.

“I love Chris Parsons,” said Becca Chaney, who coaches Boyd County’s boys and girls squads. “He’s a good guy and knows his stuff.“

Conversely, Parsons respects Boyd County’s cross country and track and field history.

“Coach (Bob) Stacey and his daughter are really good people,” Parsons said. “There are other meets today, but we chose to come here. It’s only 35 minutes away and they put a great meet on.”

Midland defended its Boyd County Invitational titles in the longstanding meet. Last year’s event was held at the old high school.

The new course was modified, with the finish moved close to the starting line. That also created more open space for teams and spectators.

Only East Carter freshman Riley Brown prevented Midland’s girls from achieving a perfect score. She placed fourth to break up the Lady Knights’ 1-2-3-5-6 finish.

“I was really surprised, actually,” Brown said. “I didn’t know how I would do today. I’ve been having some hip trouble.”

Brown was coming off a third-place finish at the Ashland Invitational.

Cabell Midland’s boys posted a score of 21, followed by Boyd County at 46. Miller crossed the finish line in 17:09.36, with Caperton about three seconds back.

“Isaiah has really pushed me a lot,” Miller said. “This is the first one I’ve beaten him this season. I’m feeling good about our team overall.”

Lions freshmen JB Terrill and Grant Chaffin placed ninth and 10th, respectively. Gavin Brock, another Boyd County freshman, was 21st.

“They’re packing better as a team,” Chaney said. “The first four were good. We’re working on the back part.”       

(606) 326-2671 |

rstanley@dailyindependent.com

Boyd County Giovanni’s Pizza Invitational

Saturday at Boyd County High School

GIRLS

Team

1. Cabell Midland 17, 2. Morgan County 102, 3. Russell 103, 4. Rowan County 114, 5. Boyd County 125, 6. East Carter 158, 7. Greenup County 172, 8. Raceland 212, 9. Pikeville 219, 10. Spring Valley 221.

Individual

1. Emma Jenkins (Cabell Midland) 20:00.27, 2. Anya Miller (Cabell Midland) 20:14.17, 3. Brynn Smith (Cabell Midland) 20:45.64, 4. Riley Brown (East Carter) 20:55.62, 5. Gretchen Mills (Cabell Midland) 21:08.82, 6. Chloe Adkins (Cabell Midland) 21:27.53, 7. Sophia Simmons (Boyd Co.) 21:37.91, 8. Abby Adkins (Elliott Co.) 21:50.07, 9. Autumn Egleston (Rowan Co.) 21:53.02, 10. Elizabeth Middleton (West Carter) 21:54.82.

11. Tatum Rooker (Boyd Co.) 22:29.54, 12. Jordan Riley (Russell) 22:32.21, 13. Emma Flynn (Cabell Midland) 22:40.16, 14. Autumn Brown (Morgan Co.) 22:55.09, 15. Ellie Andrick (Cabell Midland) 22:58.03, 16. Alyssa Seilhymer (East Carter) 23:03.52, 17. Kylee Thomas (Dawson Bryant) 23:06.16, 18. Kaitlyn Adkins (Greenup Co.) 23:15.72, 19. Ariah Egleston (Rowan Co.) 23:16.69, 20. Sarah Cecil (Dawson Bryant) 23:17.41.

21. Ellie Holmes (Dawson Bryant) 23:31.40, 22. Anna Cantrell (Morgan Co.) 23:50.37, 23. Riley Goodman (Russell) 23:58.65, 24. Hannah Stricker (Cabell Midland) 24:03.08, 25. Emma Londeree (Cabell Midland) 24:03.52, 26. Jasmin Parker Boyd Co.) 24:03.64, 27. Anlen Bobyack (Rowan Co.) 24:09.70, 28. Stevie McSorley (Russell) 24:14.60, 29. Faith Bolin (Morgan Co.) 24:24.69, 30. Aubrey Hill (Russell) 24:25.62.

31. Brettina Jeffers (Spring Valley) 24:29.81, 32. Faith Irwin (Cabell Midland) 24:32.76, 33. Jaime-lynn Daniel (Morgan Co.) 24:35.66, 34. Krista Perry (Morgan Co.) 24:41.84, 35. Hannah Wallace (Cabell Midland) 24:56.88, 36. Alaina Mills (Cabell Midland) 24:57.48, 37. Rylee Austin (Raceland) 25:01.06, 38. Abby Gill (Cabell Midland) 25:06.37, 39. Isabella Joseph (Raceland) 25:07.96, 40. Brooklyn Wireman (Greenup Co.) 25:09.58.

41. Mary Stephens (East Carer) 25:12.51, 42. Mikaila Cox (Elliott Co.) 25:13.14, 43. Jose Atkins (Russell) 25:20.22, 44. Sara Kate Howard (Pikeville) 25:23.01, 45. Carys Earlywine (Fleming Co.) 25:39.06, 46. Emily Greene (Rowan Co.) 25:41.24, 47. Emily Whalen (Cabell Midland) 25:54.34, 48. Baylee Draper (Wayne) 26:01.44, 49. Kelcie Adams (Pikeville) 26:03.03, 50. Torie Hester (Russell) 26:07.59.

51. Jaden Braudis (Morgan Co.) 26:16.38, 52. Angela Marcum (Rowan Co.) 26:20.46, 53. Jenna Wireman (Greenup Co.) 26:22.68, 54. Molly Stevenson (Cabell Midland) 26:32.82, 55. Olivia Inskeep (Russell) 26:34.91, 56. Macie Riffe (Raceland) 26:38.66, 57. Emily Harrington (Boyd Co.) 26:51.54, 58. Zoe Hoopes (Cabell Midland) 27:01.37, 59. Kristen Roberts (Rowan Co.) 27:25.56), 60. Claudia Gist (Spring Valley) 27:29.01.

61. Anna Keeton (Paintsville) 27:32.52, 62. Bailey Williamson (Wayne) 27:35.00), 63. Madison Stevens (Greenup Co.) 27:54.39, 64. Hannah Sparks (Rowan Co.) 28:04.04, 65. Carman Carroll (Cabell Midland) 28:10.37, 66. Natalie Billups (Greenup Co.) 28:14.97, 67. Zoe Lewis (Spring Valley) 28:17.29, 68. Jennifer Nguyen (East Carter) 28:22.68, 69. Leia Grannis (Fleming Co.) 28:39.84, 70. Erin Borders (Boyd Co.) 28:43.96.

71. Jewel Booher (Pikeville) 28:54.68, 72. Kelly Fields (Cabell Midland) 29:44.98, 73. Audrey Pennington (Elliott Co.) 29:48.50, 74. Alexis Stevenson (Cabell Midland) 29:50.42, 75. Kami Chapman (Wayne) 29:57.71, 76. Alexa Brunson (Rowan Co.) 30:00.15, 77. Rachel Wright (Pikeville) 30:10.83, 78. Allie Samples (Pikeville) 30:13.87, 79. Charlotte Miller (Cabell Midland) 30:32.33, 80. Karsyn Lovejoy (Cabell Midland) 30:36.62.

81. Hannah Ousley (Paintsville) 30:46.81, 82. Elin Sodersten (Spring Valley) 30:57.26, 83. Sarah Ferry (Spring Valley) 31:12.58, 84. Tiffany Copley (Pikeville) 31:31.08, 85. Marisa Owens (Cabell Midland) 31:33.59, 86. Paige Murray-Shrader (Cabell Midland) 31:37.05, 87. Elizabeth Queen (Wayne) 31:50.28, 88. Hannah Jones (Elliott Co.) 32:00.88, 89. Katelyn Quillen (Raceland) 32:18.58, 90. Christina Al Akhrass (Pikeville) 32:19.92.

91. Kayla Baldridge (Boyd Co.) 32:26.64, 92. Gracie Billups (Greenup Co.) 32:28.14, 93. Audrey Hall (Greenup Co.) 32:41.24, 94. Erica Werth (Pikeville) 33:10.71, 95. Olivia Hall (Pikeville) 33:57.53, 96. Kaylee Holbert (Raceland) 34:40.51, 97. Jerah Castle (Paintsville) 35:07.45, 98. Josalynn Bush (East Carter) 35:22.04, 99. Alice Copeland (East Carter) 35:31.68, 100. Isabella DeMattie (Spring Valley) 37:58.66.

101. Kennedy Patrick (Greenup Co.) 41:12.45, 102. Kylie Pennington (East Carter) 42:22.92, 103. Sarah Holley (Boyd Co.) 43:17.50.

BOYS

Team

1. Cabell Midland 21, 2. Boyd County 46, 3. Pikeville 104, 4. Russell 105, 5. Rowan County 126, 6. Elliott County 187, 7. East Carter 189, 8. Spring Valley 217, 9. Raceland 253, 10. Fleming County 279.

Individual

1. Stevie Ball (Cabell Midland) 16:53.47, 2. Cooper Gibson (Cabell Midland) 16:59.83, 3. Elijah Miller (Boyd Co.) 17:09.36, 4. Isaiah Caperton (Boyd Co.) 17:12.46, 5. Sam Lerose (Cabell Midland) 17:30.71, 6. Jackson Gibson (Cabell Midland) 17:37.32, 7. Will Turman (Cabell Midland) 17:42.13, 8. Lucas Ison (Elliott Co.) 17:52.71, 9. JB Terrill (Boyd Co.) 17:56.37, 10. Grant Chaffin (Boyd Co.) 17:59.61.

11. Tyler Conn (Russell) 18:27.40), 12. Kaden Salmons (Cabell Midland) 18:39.73, 13. Jonah Stanley (Rowan Co.) 18:46.17, 14. Drew Hurley (Pikeville) 18:48.52, 15. Caleb Handley (East Carter) 18:50.88, 16. Trad Egleston (Rowan Co.) 18:52.67, 17. Ben Parker (Cabell Midland) 18:56.06, 18. Ryan Keathley (Pikeville) 18:56.87, 19. Jason Lin (Pikeville) 19:00.08, 20. Carter McKenna (Cabell Midland19:01.83.

21. Gavin Brock (Boyd Co.) 19:02.68, 22. Jared Goodman (Russell) 19:08.89, 23. Elijah Pridemore (Russell) 19:16.64, 24. Eric Green (Pikeville) 19:33.78, 25. Nolan Sabotchick (Russell) 19:41.05, 26. Jacob Ashworth (Cabell Midland) 19:44.55, 27. Jake Crawford (Boyd Co.) 19:45.46, 28. Aaron Smart (Rowan Co.) 19:49.51, 29. Joshua Dauber (Cabell Midland) 19:49.75, 30. Richie Knupp (Russell) 19:51.54.

31. Curtis Giles (East Carter) 19:54.13, 32. Joseph Powell (Greenup Co.) 19:59.52, 33. Dameon Twigg (Russell) 20:00.96, 34. George Wait (Cabell Midland) 20:03.76, 35. Dylan French (Dawson Bryant) 20:13.69, 36. Harrison Booher (Pikeville) 20:18.14, 37. Hunter Donahoe (Spring Valley) 20:23.09, 38. Gavin Whitt (Elliott Co.) 20:26.67, 39. Adam Swofford (Pikeville) 20:27.55, 40. Jaden Huffman (Cabell Midland) 20:29.86.

41. Jaysten Maze (Rowan Co.) 20:33.30, 42. Logan Harrison (Russell) 20:38.17, 43. Waylon Smith (Boyd Co.) 20:39.29, 44. Jayson Ingles (Rowan Co.) 20:40.81, 45. Carson Kidwell (Russell) 20:43.31, 46. Bryce Adams (Boyd Co.) 20:45.34, 47. Jeffrey Sparks (Dawson Bryant) 20:46.60, 48. Spencer Monteville (Spring Valley) 20:47.52, 49. Andrew Blower (Cabell Midland) 20:51.94, 50. Joe Ammons (Rowan Co.) 20:55.30.

51. Jack Sullivan (Boyd Co.) 21:04.76, 52. Derek Tolliver (Raceland) 21:11.24, 53. Colby Winters (Boyd Co.) 21:18.93, 54. Kole Hester (Russell) 21:25.76, 55. Chase Wilson (Elliott Co.) 21:25.84, 56. Cody Kissell (Fleming Co.) 21:29.69, 57. Spencer Bolin (Morgan Co.) 21:32.41, 58. Connor Hogsten (Raceland) 21:33.34, 59. Luke Ferguson (Dawson Bryant) 21:46.01, 60. George Thacker (Rowan Co.) 21:47.39.

61. Reece Stevenson (Spring Valley) 21:55.68, 62. Grant Castle (Paintsville) 21:57.09, 63. Josh Adkins (Cabell Midland) 22:02.68, 64. Cody Brown (Greenup Co.) 22:03.03, 65. Levi Peyton (Cabell Midland) 22:03.68, 66. Zeb Bame (Russell) 22:19.00, 67. Colton Kuhn (Dawson Bryant) 22:25.76, 68. Zachary Holtsclaw (East Carter) 22:28.03, 69. John Ison (Elliott Co.) 23:10.77, 70. Tyler Marcum (Cabell Midland) 23:12.70.

71. Ashton Madden (Russell) 23:26.84, 72. Wade Copley (Pikeville) 23:38.05, 73. Braidon Corey (Boyd Co.) 23:42.07, 74. Kye Havens (Morgan Co.) 23:42.72, 75. Bryce Morris (Cabell Midland) 23:43.46, 76. Jonathan Horton (East Carter) 23:45.48, 77. Justin Bailey (Cabell Midland) 23:46.78, 78. Cameron Patrick (Morgan Co.) 23:47.54, 79. Adam Jeffers (Spring Valley) 23:55.38, 80. Jack McKinney (Cabell Midland) 24:03.01.

81. Chad Mabry (Rowan Co.) 24:07.45, 82. Blaine Brammell (East Carter) 24:10.19, 83. Bryce Perkins (Boyd Co.) 24:13.48, 84. Spencer Elswick (Boyd Co.) 24:13.77, 85. Chase Thornsberry (Raceland) 24:16.59, 86. Yousef Aberdelgaber (Cabell Midland) 24:25.89, 87. Andrew Justice (Pikeville) 24:28.38, 88. Eian Harper (Spring Valley) 24:36.27, 89. Ty Watts (Cabell Midland) 24:43.50, 90. Tyler Harless (Russell) 25:10.60.

91. Elijah Brown (Greenup Co.) 25:13.97, 92. Stephen Copeland (East Carter) 25:15.91, 93. Dakota Castle (Paintsville) 25:43.27, 94. Peyton Campbell (Pikeville) 25:58.73, 95. Noah Hurst (Fleming Co.) 26:02.34, 96. Aaron Lawson (Paintsville) 26:12.58, 97. Braden Wellman (Raceland) 26:45.59, 98. Aidan Morgan (Morgan Co.) 27:06.16, 99. Darren Johnson (Spring Valley) 27:12.70, 100. Ian Hoopes (Cabell Midland) 27:15.63.

101. Ezekiel Carrera-Vebber (Fleming Co.) 27:23.28, 102. Blake Roe (Elliott Co.) 27:24.02, 103. Corbin Garrison (Pikeville) 27:41.55, 104. Eli Giles (East Carter) 28:38.86, 105. Caleb Fannin (Fleming Co.) 29:03.50, 106. Trevor Johnson (Raceland) 29:12.97, 107. Gage Schultz (Teays Valley) 33:05.97, 108. Calvin Dehart (Fleming Co.) 39:30.21.