LOUISVILLE  Seven Carter County 4-H members won champion ribbons at the Kentucky State Fair last month. They are:

Darrin Yates — electricity circuits, blue, electric division reserve champion; wood science level 4 — blue, woodworking division reserve champion.

Lilly Gilbert — leaf collection, blue; forestry division reserve champion.

Elizabeth Middleton — quilted runner, blue, needlework division reserve champion.

William Middleton — senior heritage arts, blue, class champion.

Kenzie Owens — horticulture production and marketing, blue, class champion.

Aubri Perkins — junior felted wool applique mat, blue, class champion.

Brady Sammons — Senior Avian Bowl top honors.

Gerald Flaugher — grand champion ribbon, senior lawn mower driving contest.

Sydney Bush — reserve champion for junior poultry judging

 Carter County 4-H received one of two $50 awards presented by the Kentucky Poultry Federation to the poultry team with the best shirt design. The senior Avian Bowl team consisting of Brady Sammons, Kane Castle, Cheron Flaugher and Gerald Flaugher also placed second in the double elimination style tournament.   

The LEGO Wizards placed sixth in the Robotics challenge by programming an EV3 LEGO robot to perform various tasks and used junk drawer items to build a car.  Team members included Reese Bush, Sydney Bush, Ethan Pope, Hayley Cushard, Jackson Stewart, Ashton Moore and Austin Gearhart.  

Other Carter County 4-H members participating in the state fair:

Blaine Brammell — market lamb.

Colby Brammell — market lamb, fourth in class.

Joel Brammmell — market lamb.

Josh Brammell — market lamb.

Kendall Brammell — market lamb.

Sydney Bush — avian bowl, blue.

Kane Castle — poultry judging, red; avian bowl, red.

Aubrey Cox — coffee cake, white.

Haley Cushard — junior art trends, red.

Gabe Davis — market lamb, second in class.

Destiny Davis — market lamb, fourth in class; carrot cake, white.

Chandler Easterling — photography, white.

Ethan Easterling — photography, red.

Allison Elkin — senior watercolor, blue; senior circular shape drawing, blue.

Olivia Elkin — knitting, red.

Madison Evans — senior oil painting, blue.

Dawson Felty — market lamb, third in class.

Hannah Felty — market lamb.

Cheron Flaugher — senior avian bowl, red.

Gerald Flaugher — senior tractor driving, red; senior poultry judging, eighth place, blue; avian bowl, red.

Maddyson Flannery — snickerdoodle cookies, white.

Alyssa Holbrook — poultry judging, red.

Nevaeh Kouns — junior cartooning, red; junior color pencil, white.

Matthew Maddix — wood science level 2, blue.

Ashton Moore — junior basket making, green.

Kenzie Owens —  horticulture project exhibits, blue; home environment unit 1, white.

Ethan Pope — junior upcycling, blue; home environment invitation and thank-you Letter, red; poultry judging, blue; avian bowl, white.

Trinity Prichard — home environment decorative ttem for the home, blue.

Rickalyn Rayburn — home environment accessory for the home, blue.

Brady Sammons — geology, blue; senior two-point perspective drawing, red; electronics, green; poultry judging, blue, seventh place.

David Sexton — wood science level 1, white.

Kendra Vanlandingham — junior oil painting, blue; junior oil landscape, blue.

Makyla Waggoner — quilted mat, white.

Riley Weaver — terrariums, blue; dish gardens, red; senior contour drawing, red; senior mask, red; senior clay bust, red.

Vayda Wiggs — cornmeal muffins, white.

Carter Wiseman — market lamb.

Darrin Yates — senior upcycling, blue.

Recommended for you